Ondřej Filip
  • Úvod
  • Blog
  • Co se můžete naučit, předtím než opustíte zaměstnání

30. 6. 2015 – Co se můžete naučit, předtím než opustíte zaměstnání

Nedávno jsem četl článek o tom, jaké jsou hlavní důvody, proč zaměstnanci opouštějí zaměstnání.  Tady jsou od pátého k nejčastějšímu důvodu:

  • Žádné uznání a odměna
  • Nenaplňující práce
  • Byrokracie & politikaření
  • Nemožnost kariérního růstu
  • Přímý nadřízený

Je naprosto v pořádku najít si nové zaměstnání z výše uvedených nebo jakýchkoliv jiných důvodů. Dělat změny, které nás posouvají dále v našich životech je přirozené. Nicméně je velmi dobré se před takovým krokem ujistit, že jste se ve stávajícím zaměstnání naučili to, co jste se tam naučit měli. Hluboké porozumění a přijetí toho, co se děje ve vašem současném zaměstnání je klíčové pro vaše další kroky a budoucí pracovní úspěch.

Pokud je změna zaměstnání pouze útěk budete opět, s největší pravděpodobností, čelit podobné situaci v novém zaměstnání. Měl jsem klientku, která chtěla změnit zaměstnání, aby byla více spokojená. Během společné práce zjistila, že žádné nová práce ji neučiní více spokojenou a že musí najít spokojenost uvnitř sebe.  Většinou vám vnější změna nepřinese benefity, pokud zároveň neprojdete vnitřní změnou. V takovém případě bude váš odchod ze zaměstnání bude pokojný jako hladina klidného jezera bez jakýchkoliv  zahořklosti a pocitu křivdy.

Představte si, že pracujete pro skvělou společnost. Líbí se vám její, vize, sdílíte stejné hodnoty, máte rádi kolegy a produkty nebo služby, které “vaše” společnost poskytuje. Jednoduše, z takové společnosti nechcete odejít, ale…

Často se stává, že nedostáváme ocenění a odměnu, když nejsme schopni ocenit ani sami sebe. Lidé kolem nás jsou jako zrcadlo a ukazují nám většinou to, co sami nechceme vidět. Jak často oceňujete sami sebe? Kdy to bylo naposledy a za co? Jak obtížné je pro vás ocenit sebe sama a proč? Jak často oceňujete své kolegy ženu (manžela), děti, přátele, svého šéfa a třeba lidi, které ani neznáte? Během mých seminářů a workshopů vídám,jak obtížné je pro lidi opravdově ocenit. Obvykle je trochu jednodušší oceňovat ostatní, ale jak přijde na nás samotné… Vyzkoušejte pozorovat (pouze pozorovat, nehodnotit) jak často oceňujete především sebe a jak se přitom cítíte.

Nenaplňující práce. To, vypadá jako opravdu dobrý důvod, proč opustit zaměstnání. Na druhou stranu, to může být taky velmi dobrý důvod se zastavit a přemýšlet o tom, co pro vás smysluplná práce znamená. Jak poznáte, že vám práce nedává smysl? Co pro vás znamená smysluplná práce? Jaké atributy musí společnost a práce mít, aby pro vás měla smysl? Jaké hodnoty vám chybí? V každé situaci se můžeme něco naučit. Co se můžete naučit z toho, mít nenaplňující práci? Jak můžete najít smysl právě v tom, co děláte?  Odpovědět si na tyto otázky vám alespoň pomůže najít si svůj “dream job”, jinak je změna zaměstnání ztrátou času a energie. Pokud by neexistovala žádná alternativa pro smysluplnou práci, jak byste nalezli smysl v té současné?

Byrokracie & politikaření. Z vlastní zkušenosti vím, že obojí je velmi těžké změnit, protože mají kořeny v kultuře společnosti. Pokud něco nemůžete změnit, musíte to opustit nebo akceptovat. Před odchodem si položte pár otázek. Jaké to pro vás obecně je, akceptovat něco co vás obtěžuje a rozčiluje? Jak můžu změnit svůj úhel pohledu a neztrácet už více energie? Jak mi pomáhá bojovat s byrokracií a politikařením? Jak mohu najít alespoň malé oblasti, kde mi systém pomáhá a podporuje mne?  Jaký je nejlepší způsob řešení politikaření?

Vždy je možnost kariérního růstu, pokud ve společnosti nejste jen vy a váš šéf. Pokud ostatní kolem vás rostou, tak i pro vás existuje možnost pro růst. Obecně v práci nevyužíváme maximálně náš potenciál a klíčová otázka je, jak ho můžete maximalizovat. Jaké jsou oblasti pro zlepšení? Pracujete vědomě a pravidelně na svém osobním a profesionálním rozvoji? Jakým způsobem komunikujete ve “své” společnosti směr kterým chcete růst? Jak jste otevřeni různým příležitostem? Jak byste oznámkovali svou míru pohyblivosti?

Váš manažer, šéf, nadřízený, jakkoliv ho chcete nazvat. Na jednu stranu je  pro většinu zaměstnanců nadřízený hlavním důvodem pro odchod ze zaměstnání. Na stranu druhou je jednou z největších příležitostí se o sobě něco naučit. Více jak v jiných pracovních vztazích platí, že šéf je vaše úžasné zrcadlo díky hierarchickému prvku uspořádání většiny společností. Jednoduše musíte najít způsob jak uchopit váš vzájemný vztah. Považujete vašeho nadřízeného za nekompetentního? Jak potom vnímáte vaši kompetenci?  Je k vám dostatečně otevřený Jak jste vy otevření vůči němu? Má nějakou schopnost, která se vám líbí (možná byst chtěli být podobní) a zároveň vás irituje? Najděte, co vás na něm irituje nejvíce a podívejte se hluboko do sebe. Co zajímavého nebo důležitého jste nalezli pro svůj osobní růst?

 
Ondřej Filip
Ondřej Filip

Ondřej Filip

info@ondrejfilip.com
+420 777 292 545
skype: coachondrej

MŮJ STROM ŽIVOTA

     

Kontaktní formulář

Please leave this field empty.