Ondřej Filip

1. 11. 2016 – ZPĚTNÁ VAZBA 2.0

argument-238529_1280Mnoho mých klientů, kteří za mnou chodí posledních pár měsíců a 5 workshopů na téma dávání zpětné vazby, které jsem vedl na veletrhu pracovních příležitostí HR days mi ukazují jak je tato důležitá dovednost stále podceňovaná a obtížná, a to přesto, že školení na dávání zpětné vazby se zúčastňuje více či méně pravidelně většina lidí z většiny společností. Během debat s klienty a během workshopů jsem si všiml pár zajímavostí, které vám mohou pomoci zlepšit nejen schopnost dávat, ale i zpětnou vazbu přijímat.

Naštěstí neexistuje žádný univerzální návod na dávání zpětné vazby, který funguje kdykoliv a pro každého z nás. Každý z nás si musíme vytvořit svůj vlastní manuál, který odráží a respektuje naši osobnost, a šedé zóny, které při dávání (přijímání) zpětné vazby máme. Většina návodů, které lidé dostanou na školení končí v zásuvkách stolů, lidé si nepamatují co v nich je a většinou je už nikdy po školení neotevřou. Náš vlastní manuál si psát nemusíme, protože ho máme přímo ve svých hlavách. Prostě tam je, uvnitř nás.

Jaký je můj záměr? Velmi důležitá otázka, která nás vede procesem dávání zpětné vazby. Pokud máme „správný“ a opravdový záměr, pomůže nám to být autentičtí k druhé osobě a uvědomit si, čeho zpětnou vazbou chceme docílit. Někdy lidé dávají zpětnou vazbu proto, aby si zvedli pocit důležitosti a sebedůvěru, spíše než pomoci druhým, posunout se dál. Pokud je náš záměr sobecký, pravděpodobně naše ego přebírá vedení a nebudeme schopni dát druhé osobě svobodu, naložit se zpětnou vazbou podle jejich uvážení.

Lidé při dávání zpětné vazby nevidí lidské bytosti. Vidí pouze role a pracovní pozice nebo lidi, kteří potřebují opravit. Pokud vidíme ty, kterým dáváme zpětnou vazbu jako lidské bytosti, necítí se být kritizování a ohrožováni, a tím pádem zpětnou vazbu přijímají lépe.  Lidé „jsou bezvadní“ a mají svou hodnotu takoví jací jsou a nepotřebují být opravováni. Měli bychom alespoň vyzkoušet jiný přístup a být více laskaví, spíše než přísní, když dáváme zpětnou vazbu.

Dávání zpětné vazby je běžný manažerský a komunikační nástroj. S tímto nastavením je dávání zpětné vazby mnohem jednodušší. Není na tom nic zvláštního, pouze běžný nástroj.  Na jakékoliv pozici v rámci organizace musíme poskytovat zpětnou vazbu vhodným způsobem. Zpětnou vazbou vyjadřujeme naše názory, potřeby a očekávání. Pokud tak nečiníme, nejsme autentičtí a zabíjíme náš potenciál pro celou organizaci. Vytváříme skryté bariéry, překážky a konflikty v naších vztazích a komunikaci.

To nejdůležitější na závěr. Hlavním důvodem, proč je dávání a přijímání zpětné vazby obtížné, jsou naše emoce. Emoce jsou nejdůležitějším aspektem poskytování zpětné vazby. Lidé neví jak to říct, necítí se při tom dobře a nechtějí ublížit a ponížit ostatní. Potřebujeme najít cesty, jak se při dávání zpětné vazby cítit komfortně a klidně. Jediný způsob jak tyto cesty nalézt je podívat se dovnitř, do svého nitra a ne ven, na internet. Asme zodpovědni za své vlastní emoce, tak jako jsou ostatní zodpovědni za své emoce.

 
Ondřej Filip
Ondřej Filip

Ondřej Filip

info@ondrejfilip.com
+420 777 292 545
skype: coachondrej

MŮJ STROM ŽIVOTA

     

Kontaktní formulář





Please leave this field empty.