Ondřej Filip
  • Úvod
  • Blog
  • JSTE „BUSY“? POTOM MÁTE PROBLÉM…

1. 3. 2017 – JSTE „BUSY“? POTOM MÁTE PROBLÉM…

speed-669606_1280Žijeme ve světe “busynesu” nebo ve světě „businessu“?
Kohokoliv se zeptám: „Jak se máš?“  Téměř vždy přichází v různých obměnách stále ta stejná odpověď: “Jsem busy”. Více či méně nešťastný výraz tváře se rychle mění na předstíranou veselost, která má dotyčného i mne, přesvědčit, že to tak je v naprostém pořádku.  “Být busy” se stalo normálním.

Nepřijde vám zvláštní, jako jsou si slova „busyness“ a „business“ podobná? 

Dobrovolně odevzdali naši odpovědnost za nakládání s naším časem, kterého máme každý den všichni naprosto stejně – 24 hodin, 1 440 minut, 86 400 sekund.  Jaká bude VAŠE VOLBA?


Vždy “toho” bude hodně. “Být busy”,ale ještě nutně neznamená pracovat smysluplně. Rezignovali jsme na to, že to můžeme mít i jinak. Uvěřili jsme tomu, že tak to prostě má být. Říkáme, že to nemůžeme změnit. Pokud nemůžete, tak nemůžete,  je to vaše volba.

Jako ve všem, odpoveď neleží někde venku, ale uvnitř nás samotných. Ikdyž někdy opravdu vlemi hluboko. Nemůžeme sice zastavit vlny, ale můžeme se naučit surfovat. Představte si, že si můžete vybrat jestli chcete “být busy” nebo pracovat smysluplně a v tempu, které je pro vás přirozené.  Jaká bude VAŠE VOLBA?

Proč se nám tedy tak líbí  když “jsme busy”?

  1. Získáváme pocit důležitosti, který si neumíme dát sami. Předpokládáme, že v očích našeho  okolí stoupne i naše hodnota, ale nestoupne. Naše hodnota a důležitost jde z našeho vnitra a ne z našeho okolí. Ostatní to mají podobně, a proto hrajeme tu hru na to, kdo je více „busy“ a kdo je více důležitý.
  2. Euforie a uspokojení. “Být busy” je jako droga, jako dávka adrenalinu. Je to docela “cool” být busy….Něco se děje a v určitém slova smyslu je to vzrušující. Dočasně nás to nadopuje endorfiny, ale o to víc pak musíme platit únavou a vyčerpaností, protože navzdory své zaneprázdněnosti stále nemáme hotovo. Takže potřebujeme další dávku, hned zítra… nebo ještě dnes večer?
  3. Umožňuje nám to, nevěnovat se tomu opravdu důležitému. Tomu, co se děje uvnitř nás samotných. “Busyness” je jednou ze nejlepších strategií, jak odvést pozornost od našich emocí a od toho, co je opravdu podstatné a důležité.  Většinou je to nepříjemné, bolestivé a namáhavé, proto je lepší od toho utíkat do zaneprázdněnosti.

    Čemu důležitému se svou zaneprázdněností vyhýbáš právě TY? 

CO S TÍM?

1) Volba a zodpovědnost

Je to opravdu jen VAŠE VOLBA, jestli se chcete cítit uvolněně a přirozeně. Kdykoliv “jste busy” připusťe si (bez odsuzování!), že to je vaše volba a ne šéf, kolegové, rodina, dopravní zácpa, firma, apod., kdo způsobil vaši zaneprázdněnost. To nejmenší co získáte, je pocit kontroly.

2) Změňte své nastavení mysli a slovník

Prozkoumejte, co vše říkáte o důvodech proč “jste busy” a proč to nejde změnit. Jaké emoce ve vás vzbuzují? Zvolte si nové programy, které ve vás vzbudí pozitivní emoce.

3) Začněte hrát nejdříve na vašem vnitřním hřišti

Začněte pozorovat, jak poznáte, že začínáte “být busy.” Můžete to být rychlá chůze, pocit paniky, tendence být zbrklý, nestíhat oběd, podrážděné reakce na vyrušení, neschopnost se soustředit nebo zvýšený stres a tep, chyby, apod. Najděte si své vlastní indikátory toho, že dostáváte do víru zaneprázdněnosti. Ze začátku jen pozorujte a nehodnoťte.

4) Využívejte techniku „STOP“

Jakmile cítíte, že jste “busy” a ztrácíte kontrolu, zpomalte a zastavte se. Udělejte si odstup, přemýšlejte, zorganizujte si myšlenky, pokračujte. Ptejte se sami sebe: „Co je teď nejdůležitější?“ (všechno není odpoveď).

5) Použijte tři magické otázky
✓ Co mám v tomto momentě pod kontrolou?

✓ Co se momentálně pokouším kontrolovat?

✓ Co bych mohl kontrolovat, ale momentálně to nedělám?

6)  Zavírejte den

V závěru pracovního dne se zastavte a vědomě ukončete pracovní den. Vypněte mobilní telefon, zavřete emailovou schránku a zhodnoťte svůj den. Uvědomte si,  co vše jste zvládli a oceňte se. Pravděpodobně se objeví i to co jste nezvládli.  Naplánujete si tři nejdůležitější úkoly na další den a kdy dokončíte “nedodělky” z dneška. Doporučuji si najít partnera se kterým to můžete probrat nahlas. Verbalizování je, zvláště na začátku, než si tento návyk ukotvíte, velmi důležité.

 
Ondřej Filip
Ondřej Filip

Ondřej Filip

info@ondrejfilip.com
+420 777 292 545
skype: coachondrej

MŮJ STROM ŽIVOTA

     

Kontaktní formulář





Please leave this field empty.